URGENT!! sulfasalazina si dezvoltarea fatului

Spondilita anchilozanta

Postata de membru230110 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

as dori sa stiu daca adminstrarea sulfasalazinei (2tb/zi) in perioada de dinaintea conceptiei afecteaza dezvoltarea fatului - exista risc de malformatii? Medicul care ma trateaza (specialist in recuperare medicala, fizio si balneoterapie) mi-a recomandat sa intrerup sarcina din cauza malformatiilor care ar putea aparea la copil datorita sulfasalazinei...
Mentionez ca am aflat acum o saptamana ca sunt insarcinata si tot de atunci nu am mai luat sulfasalazina..

Multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Administrarea de sulfasalzina pe timpul sarcinei trebuie discutata cu medicul reumatolog ( sau medicul care v-a prescris) in vederea evaluarii necesitatii administrarii acestui medicament pentru controlul bolii de baza ( daca intreurperea de sulfasalzina influenteaza cursul bolii de baza).
Sulfasalazina se poate administra pe timpul sarcinei si alaptarii; nu creste riscul malformatiilor sau altor complicatii in sarcina. Femeile insarcinate ar trebuie sa -si administreze acid folic pe durata acestui tratament.

Produse vazute la TV

acum 11 ani

Produse teleshopping cu 50% reducere: Kosmodisk, Relax and Tone, Vibratone, Ab Tronic X2, Magic Bullet, Go Duster, Bullet Express, Paint Zoom, Celluless, Go Duster. Livrare gratuita in 24 de ore oriunde in tara. http://www.reduceri50.ro/ Tel. 0736 041 641