spondilita

Spondilita anchilozanta

Postata de andreeaxz cu 10 ani in urma.

As dori si eu cateva lamuriri cu privire la aceasta boala.Mai intai legat de tratamentul bolii, am inteles ca de prima intentie sunt antiinflamatoarele.Acestea au rol numai pt ameliorarea simptomelor sau si pt a opri osificarea si anchilozele?Sulfasalazina are acealsi rol sau doar aceasta poate ajuta ca boala sa intre in remisie.Din ce m am informat aceasta boala are perioade de remisie.Remisia se produce ca urmare a tratamentului sau nu este dependenta de acesta?Imi doresc un copil si astept ca boala sa intre in remisie intrucat nu vreau sa iau medicamente in timpul sarcinii.Iau doar antiinflamator zilnic - celebrex intrucat nu tolerez sulfasalazina.Acest tratament poate determina ca boala sa intre in remisie?Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Rolul antiinflamatoarelor este de ameliorare a durerilor, fara a impiedica evolutia bolii. Nici sulfasalazina- indicata in cazul in care aveti dureri articulare- nu opreste evolutia bolii.Tratamentul biologic- treapta superioara- este singurul tratament ce poate opri evolutia bolii.
Remisia spontana este greu de obtinut.