spondilita

Spondilita anchilozanta

Postata de andreeaxz cu 10 ani in urma.

Am diagnosticul de spondilita anchilozanta de 8 luni sunt pe tratament cu antiinflamator zilnic, am mai mult dureri umar, calcai..astazi am observat o pata mica rosie pe mana stanga dedesubtul degetului mijlociu.cand am observat o era ca si cand m as fi zgariat, acum e cam alba si rosie imprejur.M am speriat intrucat nu realizez dc m am zgariat sau e o alta complicatie...poate fi lupus sau psoriazis..exista cazuri in care cu spodilita poate apare si lupus sau alta boala de piele autoimuna?Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Nu sunt descrise asocieri de spondilita cu lupus.
Exista insa psoriazis cutanat care poate afecta coloana si articulatiile ->spondilartrita psoriazica.
Este indicat sa consultati medicul dermatolog pentru evaluare. Nu este cazul sa va faceti griji inutil in conditiile in care modificarea cutanata nu a aparut decat de 1 zi.