spondilita

Spondilita anchilozanta

Postata de andreeaxz cu 10 ani in urma.

As dori o lamurire.Am diagnosticul de spondilita anchilozanta de 8 luni, iau doar antinflamator pt ca nu tolerez salazopirin.Analizele de sange sunt in limite normale vsh, proteina c, fibrinogen.Intrebarea mea este dc boala este controlala in acest moment..adik evolueaza chair dc nu exista sindromul inflamator?Medicul spune ca dc analizele sunt k inseamna ca este controlata doar prin anttinflamator si nu este nevoie de ceva mai puternic momentan, adik terapia biologica .Sa inteleg ca boala evolueaza doar dc inflamatia persista?Multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Nu este obligatoriu. Boala poate evolua chiar si in absenta unui sindrom inflamator seric ( VSH, CRP crescut). Astfel de dovezi au fost aduse prin metode imagistice ( RMN) care au demostrat ca modificarile inflamatorii de la nivelul coloanei au evoluat in ciuda absentei sindromului inflamator seric.