spondilita si sarcina

Spondilita anchilozanta

Postata de andreeaxz cu 10 ani in urma.

Am spondilita anchilozanta si iau doar antiinflamator celebrex 100 mg, 2/zi.As dori sa stiu dc este suficient pt a controla boala, intrucat salazopyrin nu am tolerat doza de 4 pastile/zi(am inteles ca o doza mai mica nu este eficienta).De asemenea dc doresc sa raman insarcinata trebuie sa intrerup si antiinflamatorul inainte sau numai dupa ce raman insarcinata?Multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Antiinflamatorul ( celebrex) nu " controleaza" boala ( adica nu impiedica evolutia bolii), ci doar reduce durerea. Ar fi bine ( daca puteti tolera durerea) sa intrerupeti administrarea de celebrex cu 30 de zile inainte de sarcina.

andreeaxz

acum 10 ani

Multumesc pt raspuns..insa nu am inteles f bine..antiinflamatoare nu opresc evolutia bolii?Intrucat nu am tolerat salazopirin care am inteles ca era pt a controla boala, inseamna ca boala va evolua?Doctorul m a chemat la control peste 6 luni.Intrebarea mea este dc e suficient numai antiinflamator in aceasta situatie si dc nu, sa inteleg ca nu exista alta tratament in afara de salazopirin pt aceasta boala?