spondilita si eliminarea midonului

Spondilita anchilozanta

Postata de iulia129 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

In urm cu 2 ani am fost diagnosticata cu spondilita.Citit pe mai multe site-uri am aflat ca un rol benefic in reducerea inflamatiei este eliminarea sau reducerea alimenteleor care contin midon.As dori daca se poate sa-mi dati cateva sfaturi si daca cumva aveti o lista cu alimentele care contin amidon si in ce masura ar trebui scoase din alimentatie

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

sa inteleg ca diagnosticul confirmat este spondilita anchilozanta. Pentru a preveni pe cat posibil durerile si intepenirea, o mare importanta este acordata miscarii: incercati sa va miscati cat mai mult (mergeti cu bicicleta ,inotati sau faceti plimbari, badminton, tenis, volei, basket, evitati sporturile unde trebuie sa stati mult timp intr-o pozitie aplecata - de exemplu hockey sau cursele de bicicleta) si sa va invatati sa aveti o postura corecta. Astfel evitati ca coloana dv. vertebrala sa ajunga intr-o pozitie aplecata inainte.