Spondilita anchilozanta si sarcina

Spondilita anchilozanta

Postata de nicolici_nicolici cu 11 ani in urma.

Adica tratamentul cu salazopyrin nu trebuie intrerupt in timpul sarcinii in nici unul dintre trimestre? Acid folic iau oricum impreuna cu Magne B6.
Cu multumiri si consideratie

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Administrarea pe timpul sarcinii trebuie sa se faca la recomandarea medicului reumatolog curant. Daca boala se afla intr-un stadiu de remisiune ( adica nu este activa, durerile articulare pot fi suportate) este mai bine sa intrerupeti sulfasalazina. Daca este necesar controlul bolii reumatice atunci puteti lua acest tratament.
Aceasta decizie se ia impreuna cu medicul reumatolog care cunoaste evolutia si stadiul bolii.