sarcina

Spondilita anchilozanta

Postata de andreeaxz cu 10 ani in urma.

Am cateva nelamuriri in legatura cu sarcina femeii cu spondilita anchilozanta..Este adevarat ca in sarcina boala intra in remisie si ca durerile nu mai sunt prezente?De asemenea daca dupa nastere boala se agraveaza si in cat timp de la nastere se reinstaleaza durerile?Si legat de transmiterea bolii..ce sanse sunt ca viitorul copil sa mosteneasca boala.Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Pe timpul sarcinei exista posibilitatea ca durerile sa se accentueze si sa fie nevoie sa utilizati calmante; boala nu intra in remisie in aceasta perioada.
Comparativ cu pop**atia normala, copilul dumneavoastra are un risc mai mare ( cu 15-20%) de a dezvolta aceasta boala, mai ales daca mosteneste antigenul HLA B 27.