Sarcina

Spondilita anchilozanta

Postata de Luccio cu 12 ani in urma.

Buna, am o intrebare, poate cineva stie raspunsul... Cum afecteaza o sarcina pe o femeie care are aceasta boala? Ii pune viata in pericol in vreun fel? Dar fatul, cum se dezvolta?
Multumesc.
Si pentru cei care suferiti de aceasta boala, nu pot sa va dau un sfat, dar cautati alinare la Dumnezeu, cautati-L pe Dumnezeu.
Numai de bine.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Pot să vă spun doar că sarcina nu influenţează spondilita anchilozantă. Referitor la dezvoltarea fătului, aceasta poate fi influenţată de medicaţia recomandată pentru tratamentul acestei afecţiuni (utilizarea antiinflamatoarelor nesteroidiene va fi limitată în timpul sarcinii, iar Methotrexatul nu va fi administrat datorită efectului mutagen şi teratogen)