radiografie cervicala

Spondilita anchilozanta

Postata de loyta85ro cu 14 ani in urma.

am facut o radiografie cervicala si rezultatul a fost: reducerea lordozei cervicale fiziologice si ascutirea unghirilor antero inferioare c4 c5 . ce inseamna ?

Raspunsuri (2)

Adina

acum 14 ani

Este rectitudine cervicala, adica curbura fiziologica este aplatizata, partial sau total (trebuie vazuta imaginea) cu usoare deformari ale corpilor vertebrali C4 si C5.
Se recomdanda interventia unui kinetoterapeut care sa va recomanda modalitati de posturare in timpul noptii si exercitii hipercorective.
In rest va urez sanatate,
prof. Kinetoterapeut Onu Ilie

o

acum 13 ani

Este foarte important sa tratati cauza si nu efectul(durerea). Acest lucru poate fi obtinut prin exercitii zilnice si utilizarea unui scaun ergonomic(kneeling chair) care are inaltime reglabila si aseaza coloana intr-o pozitie fiziologica cand este utilizat. Il puteti vizualiza la orice cautare pe google. Daca va intereseaza, va rog sa ma contactati: [email protected]