prolapsuri

Spondilita anchilozanta

Postata de gabriela41165419 cu 12 ani in urma.

am facut un rmn si am primit diagnosticul de prolapsuri discale etajate,cel mai important la nivelul c5c4/ si va rog sa-mi spuneti ce inseamna asta

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Prolapsul discal reprezintă una dintre etapele din cadrul procesului de uzura a discului intervertebral. Iniţial, din cauza procesului degenerativ ce apare odată cu înaintarea în vârsta, sau din cauza suprasolicitarii coloanei sau a micilor traumatisme repetate, apar fisuri în inelul fibros al discului. Apoi apare prolapsul discal, adică o parte a discului intervertebral proemină în afară, dar inelul fibros nu este rupt. Urmatoarea etapă este reprezentată de ruperea inelului fibros, exteriorizarea nucleului pulpos şi apariţia herniei de disc

iulia

acum 11 ani

dupa r.m. mi s-au depistat prolasuri discale l3-l4-3mm,l4-l5-4mm,l5s1-4mm cu semne de contactdiscoosteofitoradicular cu radicolele l3,l4 si l5 bilateral.spuneti-mi va rog ce tratamente pot primi.