periferice umflate in spondilita anchilozanta?

Spondilita anchilozanta

Postata de mellyana cu 13 ani in urma.

Este posibil sa ma trezesc dimineata cu durere de genuchi stag ,cotl drept cu durere nu numai dimineata cat si in cursul zilei ,durere la degetul aratator al mainii stangi si umflatura care urca sa acapareze toata palma pana la incheietura si nu imi permite sa apuc sau sa ridic ceva.Am deja diagnosticul de spondilita anchilozanta dar nimeni nu intelege si nu am gasit ca si pe cineva de aceste simptome sa aud ca se vaita ca mine.As dorii sa stiu un raspuns.Am inceput deja tratamentul cu Controloc-1 pastila dimineata;Dicloreum -1 pastila la pranz;Solfasalazina-1 pastila seara pe la 20 in prima saptamana dupa care in cea de-a doua saptamana cate 2 si tot asa cate 3 ...cate 4 .Am sa incep si tratamentul biologic dar recunosc ca imi etse foarte tema de reactiile adverse...in rest sunt sanatos.Specific inainte sa incep tratamentul acesta pe care l-a scris mai sus nu era asa de umflat si nu ma durea chiar atat de tare .Se poate sa nu imi mearga cu acest tratament?Va rog din suflet sa ma ajutati cu orice.

Raspunsuri (2)

Adina

acum 13 ani

Alaturi de medicatie, fizio-kinetoterapia este cea mai buna completare.
Succes!

parerea mea

acum 13 ani

Conteaza forma, varsta, stadiul si puterea de lupta a organismului cu suferinta. La femei nu e atat de incisiva. Producatorul sulfasalazinei, dupa prospect, n-o recomanda in tratarea spondilitei. Helioterapia si miscarea consistenta pot incetini mult evolutia. Succes!