medicatie

Spondilita anchilozanta

Postata de stefimit cu 11 ani in urma.

sunt diagnosticat cu spondilita anchilozata gr.3-4si mi s-a recomandat ca tratament sulfasalazine pe care in momentul de fata nu se mai importa, va rog sa-mi indicati un alt mediament inlocuitor cu aceleeasi propietati si daca se poate pensiona cu acest diagnostic .Varsta mea este de 50 ani.Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, gasirea sulfasalazinei a devenit o problema in ultima vreme. Din pacate, nu poate fi substituit cu alt medicament.
Exista , in schimb, un tratament mai nou- terapia biologica- care este foarte scumpa dar care se aproba de catre CAS daca se indeplinesc anumite criterii.
Este recomanat sa fiti evaluat de catre medicul reumatolog.
In functie de gradul afectarii se poate propune pensionarea.

stefimit

acum 11 ani

multumesc pentru raspuns,Diagnosticul este pus de catre cadrele de la institutul de reumatologie ,, Dr.ION STOIA,, din Bucuresti

mirela

acum 11 ani

daca va mai intereseaza medicamentul contactati-ma, il am iar pe mine nu ma ajuta.
adresa mea [email protected]