Este posibila sarcina cu aceasta boala?

Spondilita anchilozanta

Postata de andreeaxz cu 10 ani in urma.

Am fost diagosticata acum 1 an cu spondilita anchilozanta, urmez tratament antiinflamator de atunci zilnic. Daca renunt la tratament apar durerile. Sa inteleg ca nu mai pot avea copii o data ce nu pot intrerupe acest tratament. Ce alternative am? Multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ba da, puteti purta o sarcina chiar si cu aceasta afectiune.
Pana in saptamana 32 de sarcina sunt permise antiinflamatoarele , ulterior, doar paracetamolul. De asemenea, se poate administra si sulfasalazina, daca este vorba de o afectare periferica ( articulatii ).