durere stomac

Spondilita anchilozanta

Postata de andreeaxz cu 10 ani in urma.

Urmez tratament cu antiinflamator zilnic celebrex 20mg seara si dimineata esomeprazol 20mg .De 10 luni iau acest tratament.De cateva zile au inceput sa apara dureri de stomac asemanatoare cu cele pe care le am avut la debutul bolii.Initial pana sa mi fie afectate articulatiile am avut dureri de stomac 1 luna.Este posibil sa se fi reactivat bacteria care a declansat boala.Medicul a presupus ca in cazul meu factorul declansator a fost bacterie enterala.Sau e posibil sa fieinceput de gastrita?Ar trebui sa folosesc un alt panasament gastric ?E k sa iau panasamentul gastric dimineata si antiinflamatorul seara?Am preferat sa iau antiinflamatorul seara intrucat durerile apar de regula pe parcursul noptii.Multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Nu este recomandat sa utilizati antiinflamatoare pe o perioada atat de indelungata, zilnic. In acest sens, este bine sa consultati medicul reumatolog pentru evaluare si tratament adecvat.
Este posibil sa fie o reactivare a gastritei pentru care se poate creste doza de esomeprazol si sa incercati sa renuntati la antiinflamatoare.