durere sold insuportabila

Spondilita anchilozanta

Postata de mykyy cu 10 ani in urma.

Buna ziua, ma numesc Mihai si de aproximativ 1 luna am dureri de sold,piciorul drept .Durerile apar atunci cand merg, cand dorrm si in mod special apar spre dimineata,trezindu-ma din somn.Aceste dureri au aparut dupa o perioada in care am mers f mult pe jos si sala de forta.Acestea insa s-au mai diminuat si apar doar la efort.Dimineata cand ma trezesc simt niste pocnituri in sold care dureaza 1 min in timpul mersului...Va rog sa ma ajutati cu un raspun am fost peste tot si nu gasesc solutia durerile apar dupa ce merg 200 de m si dupa aceea durerile devin insuportabile si nu mai pot sa merg deloc, daca stau de exemplu pe banca 1 min si ma ridic sa merg nu mai simt durerea 20 d m dupa aceea,iar nu mai pot sa merg deloc nici macar sa fac un pas

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consultati medicul ortoped sau reumatolog pentru investigatii ( ecografie de sold, eventual RMN).

mykyy

acum 10 ani

am facut radiografie si totul a iesit bine.As dori de la dumneavoastra o parere despre ce ati putea crede ca am ???ruptura de muschi ?ce sa fac ca nu mai pot sa merg sa ajung nici la facultate

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Radiografia nu ofera informatii despre partile moi ce inconjoara articulatia: tendoane, burse, muschi, etc, de aceea este bine sa consultati initial medicul de specialitate care va decide daca este nevoie de efectuarea unei ecografii sau RMN de sold. Poate fi o inflamatie de tendon sau o bursita, etc.

Pop Catalin

acum 10 ani

care pot fi urmarile daca aceasta "boala" nu se trateaza? eu uneori ,destul de rar, cand calc pe piciorul drept ma doare incheietura dintre sold si picior,dar nu e o durere prea maresi nu tine prea mult,precizez ca am si "picior plat" la piciorul stang.

catalina

acum 9 ani

buna ziua, astazi am montat o perdea si cand am coborat de pe scaun, fara sa sar, am simtit o durere acuta in articulatia soldului drept. La mers ma doare destul de rau. Ce sfat imi dati si ce medicament trebuie sa iau?