durere mare

Spondilita anchilozanta

Postata de gabrielarugina cu 12 ani in urma.

pentru mama mea un sfat va rog

Mama mea are spondilita anchilozanta si coxatroza bilaterala stanga. Are dureri ingrozitoare,de spate, de nesuportat, si va intreaba ce medicamente pt ameliorarea durerii poate lua,desi nu prea o ajuta, a incercat sa le ia. Ar dori sa stie mai degraba ce suplimente sa ia sau ce medicament care sa nu i afecteze stomacul, pt ca are probleme

va multumesc

Raspunsuri (2)

colnago

acum 12 ani

Un ajutor pentru diminuarea durerii poate fi bautura bioactiva Tahitian Noni. Nu are efecte secundare nedorite.

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul existenţei spondilitei anchilozante de primă intenţie se vor administra antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) pentru reducerea durerii şi inflamaţiei de la nivel articulaţiilor. Aceste AINS vor trebui administrate însoţite de protectoare gastrice de tipul Famotidinei, Omeprazolului, Sucralfatului, etc., de obicei seara. Dacă tratamentul iniţial nu reduce suficient durerea şi inflamaţia asociate spondilitei anchilozante se vor administra aşa-numitele DMARD, medicamente care modifică boala şi care ajută la reducerea durerii în articulaţii, dintre care cel mai studiat este Sulfasalazina