diagnostic

Spondilita anchilozanta

Postata de andreeaxz cu 10 ani in urma.

in urma rmn articulatii sacroiliace a rezultat discret edem osos bilateral , fara eroziuni osoase, fara modificari de semnal sau difuzie la nivelul sinovialei, fara modificari ale tesuturilor moi periarticulare.Ce inseamna acest lucru este vorba de sacrolileita ?Multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Edemul osos poate sugera sacroileita. Conform ghidurior, edemul osos trebuie sa fie prezent in cel putin 2 secvente succesive pentru a vorbi de sacroileita. De aceasta descriere este nevoie pentru a pune diagnosticul de spondilita anchilozanta, nu doar de " discret edem osos".
Este recomandat sa consultati medicul reumatolog.