Cum pot afla cat de gravă este osteoscleroza la picioare?

Spondilita anchilozanta

Postata de Magda Crăciun cu 11 luni in urma.

Am făcut radiografii mâini și picioare și mi s- a spus ca am osteo scleroza și eroziuni ale osului scafoid la ambele mâini. Și demineralizare osoasa.imi poate spune cineva ce se poate face? Am făcut radiografiile la recomandarea medicului.reumatolog.multumesc.

Raspunsuri (2)

acum 11 luni

Buna ziua,

Din descrierea dumneavoastra, pare ca ati primit un diagnostic de osteo-scleroza, eroziuni ale osului scafoid si demineralizare osoasa. Este important sa intelegeti ca sunt necesare evaluari si discutii suplimentare cu un medic reumatolog pentru a determina cauza acestor constatari si pentru a elabora un plan de tratament adecvat.

Osteo-scleroza este caracterizata de cresterea densitatii osoase, ceea ce poate indica un raspuns al organismului la diverse afectiuni sau conditii. Eroziunile ale osului scafoid pot fi legate de procese inflamatorii sau degenerative in articulatii. Demineralizarea osoasa poate indica pierderea de calciu si alte minerale esentiale pentru sanatatea oaselor.

In functie de cauza si severitatea afectiunii, medicul poate recomanda diverse optiuni de tratament. Acestea pot include administrarea de medicamente pentru a controla inflamatia si a imbunatati densitatea osoasa, terapia fizica pentru a intari musculatura si a reduce simptomele asociate, precum si schimbari in stilul de viata pentru a sprijini sanatatea oaselor, cum ar fi o dieta echilibrata bogata in calciu si vitamina D si exercitii fizice regulate.

Daca doriti si opinia altui medic reumatolog, va recomandam sa va programati la un medic din lista: https://www.clickmed.ro/medic/reumatologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Osteoporoza/boli-ale-oaselor-si-tratamentul-acestora_9276

Multa sanatate!

Magda Crăciun

acum 10 luni

Mulțumesc mult pentru recomandari.