Ce inseamna acest rezultat?

Spondilita anchilozanta

Postata de Mari cu 8 luni in urma.

Buna ziua.Am facut o radiografie la bazin imi puteti spune ce inseamna modificari entezopatice aripa iliaca și tuberozitate ischiatica bilateral.Punte osoasa între sacru și aripa iliaca în dreapta.Multumesc

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua!

Rezultatul radiografiei indica prezenta unor modificari entezopatice la nivelul aripilor iliace si al tuberozitatii ischiatice de ambele parti. De asemenea, se observa o punte osoasa intre sacru si aripa iliaca in partea dreapta. Modificarile entezopatice se refera la inflamatia si iritarea locului de atasare a tendoanelor si ligamentelor pe oase.

Este posibil sa indicati semne de entezopatie sau boli inflamatorii, cum ar fi entezita - asociata cu afectiuni reumatologice sau inflamatorii, cum ar fi spondilita anchilozanta sau artrita psoriazica. Pentru un diagnostic mai exact si un plan de tratament, este recomandat sa consultati un medic specialist in radiologie sau ortopedie.

Va recomandam sa va programati la un medic ortoped: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Spondilita-anchilozanta/spondilita-anchilozanta-cauze-simptome-tratament_18154
sfatulmedicului.ro/Spondilita-anchilozanta/spondilita-anchilozanta_12292
sfatulmedicului.ro/Artrita/artrita-psoriazica_4521

Daniela Ilie

acum 6 luni

Bună! Ai mai aflat ceva? Am observat ca și eu am la fel... Toți sau din umeri, nu spune nimeni nimic.