Alergie la antiinflamator

Spondilita anchilozanta Sindrom de alergie orala

Postata de loreley cu 13 ani in urma.

Am spondilita anchilozanta, de 9 ani folosesc tratament de fond sulfasalazina 500 mg, 4 pe zi. Pentru reducerea durerii am folosit diclofenac dar am constatat ca fac alergie la acest medicament cu toate ca ani de zile l-am folosit . "Alergia" se manifesta astfel: furnicaturi, mancarime de pielii, ochii rosii, batai intense ale inimii si in final, lesin.
Va rog sa-mi recomandati ce antiinflamator sau calmant sa folosesc pentru indepartarea durerilor articulare. Reumatologul mi-a sugerat sa incerc Aulin, sa folosesc doar o jumatate de pastila dar va marturisesc ca dupa experienta anterioara cu diclofenac imi este foarte frica ca mai "experimentez".
Va multumesc foarte mult!!!

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 13 ani

Ai incercat " Balsam Ghiara Diavolului " ?

loreley

acum 13 ani

Multumesc pentru raspuns! Am incercat si acest balsam. Din pacate la acesta am facut urticarie.

Dr. Noemy Radu-Stefanescu

acum 13 ani

Buna ziua,

cea mai simpla cale de a urma tratament cu un antiinflamator fara sa va fie teama este sa va prezentati la un alergolog .S-ar putea sa nu fie o alergie la substanta activa in sine ci la unul din aditivii ce se adauga in medicamente si astfel s-ar putea ca acelasi medicament dar de la alta firma sa poata fi tolerat.

valicohai

acum 13 ani

Buna! Din putinele mele cunostinte medicale, stiu ca orice medicament, fie el cat de laudat si eficient, da si efecte secundare, iar folosirea indelungata poate da probleme mai grave decat cea pe care o tratam. De-asemenea eficienta medicamentelor administrate pe cale orala este cu mult mai scazuta decat a celor injectabile.
Personal va recomand un antiinflamator NATURAL care nu va da nicio reactie adversa(alergica) si va rog sa ma contactati pe valicohai yahoo sa vorbim mai multe.
In ce priveste Aulin-ul, o sa va distruga stomacul inainte de a va rezolva problema si este doar un calmant .Este eficienta si folosirea acelei creme cu extract de "gheara dracului", dar pana la un punct. Oricum, fara a dori sa-i fac reclama, este cea mai eficienta crema pe care am folosit-o si credeti-ma ca am folosit multe.
Multa sanatate!