Scaderi ale numarului de leucocite ?

Slabire

Postata de GabiE cu 10 luni in urma.

Bună ziua! Dietele foarte drastice pot duce la scăderi ale numărului de leucocite?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Dietele foarte drastice pot duce la scaderea numarului de leucocite din sange. Leucocitele sunt celulele albe din sange responsabile pentru protectia organismului impotriva infectiilor si bolilor. O dieta foarte stricta, care poate include un consum scazut de carbohidrati sau proteine, poate fi lipsita de nutrientii esentiali necesari pentru producerea de leucocite. Aceasta lipsa de nutrienti poate afecta productia si functionarea normala a leucocitelor. Este important sa urmati o dieta echilibrata si sanatoasa, care sa furnizeze organismului toti nutrientii necesari.
Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/nutritie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/lucruri-pe-care-sa-nu-le-faceti-inainte-de-analizele-medicale_12305