Sunt operată de deviație de sept?

Sinuzita

Postata de Maria Tache cu 3 luni in urma.

Bună ziua sunt operată de deviație de sept și hipertrofie nazală bilaterală, este posibil să reapară rinita hipertrofică după operație, fiindcă am secreții între nas și gât, și am început să fac coji în nas, mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Dupa operatia de deviatie de sept si hipertrofie nazala bilaterala, pot exista simptome reziduale ca urmare a procesului normal de vindecare. Secretiile intre nas si gat, precum si formarea de coji in nas, pot face parte din acest proces.

Insa, este posibil ca aceste simptome sa indice si reaparitia rinofaringitei hipertrofice. Nu este o situatie comuna, dar este posibila. Va sfatuim sa va adresati medicului care v-a operat sau unui alt specialist ORL pentru a exclude aceasta posibilitate.

Pentru diagnosticul final, pot fi necesare investigatii suplimentare, precum endoscopia nazala sau tomografia computerizata.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Nasul-si-sinusurile/interventiile-chirurgicale-la-nivelul-sinusurilor-recomandari-pentru-pac_9496
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/complicatii-si-probleme-dupa-o-interventie-chirurgicala_7288