stare de ameteala permanenta

Sinuzita

Postata de KhYnu cu 8 ani in urma.

Buna Ziua ! De anul trecut in ianuarie ma confrunt cu o stare de rau permanenta, mai exact sunt tot timpul ametit, decontretat, privirea tinde mereu sa ramana fixata intrun loc, plus ma deranjeaza si ochi sunt obositi, simt ca nu dorm bine, usoare dureri de cap deci asa ma simt tot timpul, am mereu nasul infundat mai ales seara si dimineata, mai si curge dar nu galbui sau verde..poate ma poate ajuta cineva, nu mai pot continua asa ca nu sunt bun de nimic, anul trecut am facut analize la sange multe nimic neobisnuit, am facut EKG la fel, controale la ochii la fel totul ok, am facut raza la cap mia spus domnul doctor ca am sinuzita am luat tratament mam dus inapoi a spus ca o sami treaca eu nu am simtit nici o diferenta, am fost la alt medic orl a spus ca nu am sinuzita, am facut CT la cap mia iesit sinuzita maxiliara dreapta am fost la dentist am rezolvat caria la masea am luat tratament cu antiobiotic la fel, domul dentist mia spus ca la masea numai am infectie dar eu tot la fel ma simt

Raspunsuri (9)

KhYnu

acum 8 ani

medicul de la orl care mi-a spus ca nu am sinuzita ma trimit la neurologie , am fost acolo mi sa spus ca este pe sistem nervos acuma iau tratement de 10 zile cu remotiv, acutil equilbrum si gerodorm tot la fel ma simt, seara cand ma pun in pat pocneste ba o ureche ba alta odata sau de doua ori nu stiu daca are vreo legatura

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 8 ani

Buna ziua,

Intr-adevar, este foarte neplacut si disfunctional sa te confrunti cu o simptome de anxietate, ameteala constanta, oboseala, migrene etc. Urmeaza tratamentul intocmai cum ti l-a prescris medicul, ai rabdare pana la final si dupa - mergi din nou la control. Pe langa medicatia prescrisa de catre psihiatru, ai nevoie si de sedinte de psihoterapie pentru a-ti trata eficient aceste probleme.

Din pacate, la incetarea medicatiei, de cele mai multe ori simptomele revin, de aceea este bine sa combini tratamentul medicamentos cu sedintele psihoterapeutice.
Aceste probleme emotionale, pot fi rezolvate la psihoterapeut in cadrul sedintelor de psihoterapie, astfel:
- Sa intelegi cauzele si mecanismele prin care se intretin manifestarile anxioase. De regula, stilul de gandire, convingerile despre noi insine, convingerile despre lume si viata sunt cele care genereaza tulburarile de anxietate.
- Sa inveti si sa exersezi tehnici si metode de autocontrol mental si emotional, care te vor ajuta sa ai un mai bun control asupra gandirii, antrenand-o sa devina mai obiectiva, precum si stari de relaxare, de detensionare si calm.
- Sa devii mai energic, mai performant si cu incredere mai mare in fortele proprii.
- Sa inveti sa previi aparitia unor probleme asemanatoare.

Despre eficienta psihoterapiei cognitiv-comportamentala, poti citi accesand acest link in bara de cautare:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/

De asemenea, accesand acest link, poti citi si despre metodele folosite in dezvoltarea personala:
http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/

Sper ca aceste informatii sa iti fie folositoare. Alte articole de specialitate poti citi in site-ul Psihoutil.

Multa sanatate!

KhYnu

acum 8 ani

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra..asa am sa fac.. Astept sa termin reteta de la domnul doctor de la neurologie iar apoi ma duc sa vizitez un medic psiholog poate intrun final ma voi simti bine inapoi

MembruMobileApp1495906854

acum 6 ani

Sa stii ca aceeasi prb o am si eu..dintr o data a inceput o ameteala,este constanta si o am de 6 luni..am fost in prima faza la neurolog,am facut rmn la cap,mi a spus ca am o sinuzita,ingrosarea mucoasei nasale,si un chist care probabil m am nascut cu el si mi a spus ca nu este vreo prb cu el doar sa il monitorizez din an in an sa nu creasca..ulterior am fost la orl pt a mi prescrie un tratament pt sinuzita..am urmat tratamentul,si nici o schimbare..am fost si la o clinica pt testele de vertij,testele vestibulare si ale urechii interne..perfect sanatoase..dupa 6 luni inca am aceeasi senzatie de ameteala (ca si cum as fi beat)..nu stiu ce sa fac pt ca este f sacaitoare aceasta problema..m as duce oriunde dar sa stiu ca ma fac bn..

Adrianc

acum 2 ani

Spune mi te rog cum ai rezolvat aceas problema am și eu

MarianBGM

acum un an

Ai rezolvat problema? Cum te simti acum?

Razvan

acum un an

E neuroborelioza, cel mai probabil ( boala lyme ). Adica ati fost intepat de o capusa, tantar sau chiar paianjen si acum infectia este in sist nervos. Trebuie sa va faceti analize specifice pentru borellia si p***anfectii.

MarianBGM

acum un an

Te salut. Aceleasi simptome le am si eu. Cum te simti acum? S-a rezolvat problema?

Alex M.

acum 9 luni

Acceasi problema am avut-o si eu. Am avut o masea cu probleme. Aveam sinuzita maxilara. Infectia era la baza maselei, si nu erupea spre exterior. A macinat osul, a perforat sinusul, si s-a dus catre creier. Aveam in nas un miros de os putrezit. Am scos maseaua, chiar daca nu era cariata deloc. La scurt timp, sinuzita a disparut de tot, pot respira normal. Au trecut 4 ani de atunci, insa am ramas cu ameteli permanente. Se pare ca infectia a distrus ceva nervi in urechea centrala, ochi, si ceva pe la creier.