sinuzita cronica? sau mai grav?

Sinuzita

Postata de Theo** cu 13 ani in urma.

Buna ziua. am 21 de ani si de 3 ani ma lupt cu o sinuzita cronica pe partea dreapta. tratamentele antibiotice fara rezultate. am urmatoarele simtome... nas infundat si secreti verzi si usor galbui foarte urat mirositoare, imi creaza stari de greata, secretiile se preling si in interiorul gatului, practic le inghit si se ingroasa astfel incat vorbesc cu dificultate uneori, nu ma doare foarte tare dar simt pocnituri in zona deasupra ochiului si intre ochii, deasemenea in cavitatea bucala practic in zona amigdalelor se formeaza mici bilute de puroi intarit urat mirositor. am polipi dar nu sunt de operat sunt f mici, am avut si probleme stomatologige dar nu in aceasi perioada cu sinuzita. cat de grav poate sa fie? trebuie sa ma adresez unui specialist sau pot sa scap cu un tratament foarte puternic. multumesc anticipat

Raspunsuri (6)

Carpe Diem

acum 13 ani

Trebuie sa va adresati unui specialist ORL-ist,mai ales daca nu se deschide si curge.

Medic de garda

acum 13 ani

Sinuzita se cronicizeaza cand exista unul sau mai multe motive care intretin infectia. Dintre cauze ar putea fi un focar dentar care descarca in sinusul maxilar, un polip care blocheaza drenajul sinusului, etc.
Trebuie identificat acest motiv si odata cu inlaturarea lui nu veti mai avea probleme.
Va recomand un consult la dentist ( eventual un OPT), si apoi sa va prezentati la un specialist ORL. Probabil se va impune si o interventie de deschidere larga a sinusurilor sub control endoscopic ac***a in vedere durata relativ lunga de cand aveti aceste simpome.

Theo**

acum 13 ani

Va multumesc foarte mult domnule doctor.

Theo**

acum 13 ani

Va multumesc pentru raspuns domnule doctor.

Gheorghe

acum 13 ani

Buna seara,va deranjez in legatura cu boala mamei mele de care sufera de mai multi ani si nu reuseste sa gaseasca un tratament adecvat.Simptomele sunt urmatoarele:-nas infundat,dureri la nivelul fruntii,a fetei si a cefei,ameteli,tuse seaca care persista de multe ori toata noaptea,transpiratii abundente.Mentionez ca mama mea a avut un accident la sanius pe cand era copil in urma caruia a ramas cu o deplasare de sept si cu dificultati de auz pe partea dreapta.De asemenea a avut un loc de munca unde a fost permenent in contact cu faina de grau.
In ultima vreme i s-au ingalbenit si unghiile la picioare si i s-au ingrosat.

W. Andree

acum 12 ani

Buna ziua.
Am citit pe un site ca in germania se foloseste enzima "Best Serrapeptase" pentru curatarea sinusurilor de infectii, in tratament de 3 luni cu 3 capsule pe zi din 8 in 8 ore. Este un tratament naturist descoperit de chinezi sau japonezi, nu stiu sigur