Sinuzita, amețeala permanenta, presiune asupra ochilor (durere intre ochi), lipsa concentrare?

Sinuzita

Postata de MarianBGM cu un an in urma.

Salutare. Cu vreo 4 luni in urma am inceput sa am simptomele din titlu. Am fost la medicul de familie si mi-a zis ca am sinuzita. Mi-a dat amoxacilina 8 zile insa fara niciun rezultat. Am revenit si m-a trimis la un medic ORL specialist. Acolo la fel am fost diagnosticat cu sinuzita. Mi-a fost prescris amoxacilina, medrol, mometasone. Am finalizat si tratamentul acesta insa simptomele tot nu au dispărut. Am o deviație de sept urata inca din copilarie respirând mai greut mereu, ac***a nasul înfundat. Momentan, la fel nasul imi este înfundat, am o presiune intre ochi, simt ca sunt amețit mereu, nu ma pot concentra foarte bine, imi ramane privirea ațintită intr- un loc foarte des, am gânduri random lungi si fara sens, ma simt ca si cum as fi beat permanent. Deja traiesc de 4 luni cu asta si mi-e teama de cat ar putea sa continue. Am renuntat in ultimele luni la tot ce inseamna alcool, tutun. Incerc sa mananc cat mai sanatos, cat mai verde, incerc sa evit zaharul sau alte alimente nesănătoase. Fac sport regulat insa simptomele sunt aceleasi mereu. Este cineva care a trecut prin astfel de momente cu astfel de probleme si s-a vindecat? As aprecia enorm niste sfaturi utile. Multumesc!

Raspunsuri (2)

Utilizator11696419972

acum 6 luni

Ai rezolvat daca da cum ai rezolvat?Ca am simptome similare si tulburari de cedere

MarianBGM

acum 6 luni

Da… totul a plecat de fapt de la un atac de panica provocat de primul meu consum de Marijuana. Se numeste depersonalizare/derealizare. Poti cauta mai multe informatii pe internet despre ceea ce inseamna aceste lucruri. Daca ai avut un atac de panica foarte puternic, un șoc sau pur si simplu ai consumat droguri, e posibil sa ajungi sa ai astfel de simptome (esti deconectat de la realitate, esti spectator al realității. Cat despre sinuzita, a fost si ea prezenta dar nu asta era principalul factor al simptomelor. Am rezolvata printr-o operație de sinuzita endoscopica. Daca aveti un job foarte stresant sau orice altceva ce va provoacă stres este important sa le eliminați din viata. Singura rezolvare este in primul rand aflarea cauzei si dupa rezolvarea acesteia. Este vindecabil. Stati departe de gânduri negative, evitați singuratatea, evitați stresul si usor usor timpul le va rezolva. Pentru orice alta nelămurire puteti lasa o intrebare si va pot raspunde. Mult succes!