Sforaitul la copii mici

Sinuzita

Postata de Mihaela319131489 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Am un baiat de 2 ani care a fost racit din octombrie pana in decembrie cand a facut antibiotic intravenos cu cefort si gentamicina pentru o amigdalita pultacee, iar acum sforaie noapte si respira greu cand doarme, oboseste si transpira de la respiratia grea.
Il pot scoate afara?
Ce pot sa fac sa respire normal?

Raspunsuri (2)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

Ar trebui sa repetati exsudatul si sa faceti un consult orl. Poate are adenoidita sau polipi. Pana atunci puteti incerca dezobstructie nazala cu aerosoli cu ser fiziologic, hidratare, acc si evenfual o cura de sinupret

mihaela1234

acum 10 ani

Multumesc pentru raspuns!
Culmea e ca am fost internati la orl si am plecat de acolo fara sa ni se prescrie vreun tratament...
mentionez ca inca mai are ganglionii laterocervicali umflati, in spital nu a primit decat antibiotic si peferalgan pentru febra, oare trebuia si un antiimflamator? sa ii administrez acum e prea tarziu? Credeti ca nurofen pentru copii are si efect antiinflamator cu toate ca nu se mentioneaza pe prospect? Imi puteti recomanda un dr orl dedicat meseriei si copiilor? La analize a avut leucocitele aprox 12000, nu i-a facut exudat, doar analize de sange si a intrat pe antibiotic itravenos, luasem doua pe cale orala. Multumesc anticipat pentru sfaturi!