secretie abudenta din gat si nas infundat nara stanga

Sinuzita

Postata de CRISTINA. cu 11 ani in urma.

BUNA DIMINEATA! Nu mai stiu ce sa fac de aproape 3-4 ani am o secretie abudenta care corespunde cu nasul, am si un fel de '''' harait din piept'''' cand ma fortez sa elimin secetiile, si ochiul drept este cu vinsoare rosii si putin inflamat la coada lui, unde se lasa ca o secretie lipicioasa putin galbuie.A devenit o obsesie in fiecare zi '''' de a trage'''' secretiile din gat.Va rog ajutati-ma , va implor.Nu stiu daca m-am facut inteleasa, sant aproape mai tot timpul nervoasa.Am totusi speranta ca o sa ma ajuta-ti.Multumesc din inima!

Raspunsuri (2)

Dr. Ramona Muresan

acum 11 ani

Buna ziua,
-consultati un medic ORL pt a vedea ce va declanseaza secretiile din nas (polipi, sinuzita?).
-faceti un exudat nazal si faringian sa excludem o infectie.
-pt haraitul din piept faceti o spirometrie si eventual teste alergice.
- sunteti fumatoare?
Multa sanatate!

CRISTINA.

acum 11 ani

Multumesc frumos pt amabilitatea d-stra de a raspunde problemei mele de sanatate, insa vreau sa va comunic ca am fost la ORL Rm-Valcea, am facut cateva investigatii si anume: exsudat din gat si la sinusuri ...nu stiu caum se numeste... tomografie ceva in genul acesta, si d-rul respectiv de la Policlinica Sadu... a zis ca nu am nimic... insa nu am facut si un exusdat si la nas, pt ca nu m-am gandit, insa el trebuia sa aibe initiativa de a rezolva o problema destul de grava.Nu am fost multumita de acest medic, am cheltuit inutil banii fara rezolvare.Mi-a spus sa mai revin dupa ce mi-a dat un antibiotic, insa la ce? sa cheltui alti bani fara rost.Cineva mi-a recomandat sa fac la Sibiu la policlinica de acolo pt ca sant medicii mai buni, nu stiu ce sa mai fac.... sant fumatoare de 5-7 tigari pe zi.Va multumesc inca o data pt amabiltitatea d-stra.