sangerari nazale

Sinuzita

Postata de maari cu 14 ani in urma.

Fiica mea are 17 ani si sufera de epistaxis sever. Cand era mai mica (4,5 ani) a fost cauterizata, o perioada a disparut, insa din adolescenta-13,14 ani are episoade severe, cand ii curge sange din nas, abundent aproape zilnic, cateodata si de 2 ori pe zi. In general o doare capul, apoi o apuca o ameteala si sangele bufneste pe nas, cateodata din amandoua narile odata. Am fost la medicul de familie dar ne-a spus ca nu e nimic grav, ca ar trebui cauterizata din nou. Fiica mea nu sufera de sinuzita, rinita, alergii sau altele. Sangele incepe sa-i curga din senin, foarte mult, sau cand e suparata sau are emotii mai pateste asta. Nu stiu ce este si cum sa pot afla. Analizele i-au iesit in general bune, nu sufera de anemie sau lipsa de calciu.Sunt speriata, va rog dati-mi un sfat.

Raspunsuri (3)

Sheila

acum 14 ani

dar cu tensiunea cum sta, nu cumva oscileaza si in momentul in care creste ii curge si sange din nas?

maari

acum 14 ani

i-am luat tensiunea intr-un astfel de moment si avea 110/70

Andra30

acum 14 ani

Am citit foarte multe despre sangerari nazale si am si aplicat ceea ce am citit . Pt inceput stiu de la cei carora le curgea sange din nas ca nu se sta cu fata in sus pt ca sangele curge direct in gat . Stiu si un caz in care a fost cauterizat de 2 ori si sangerarea a revenit.

Tratament: Pe un pic de vata se pune putin ulei de catina si se tine in nara din care curge sangele.
Apoi, un leac de pe frontul rusesc. Se tine o cheie, normal de rece, pe spate, (intre umeri, chiar pe coloana). Daca ati gasit locul, sangele se opreste intr-un minut si ati scapat de problema.