sangerari ale nasului

Sinuzita

Postata de madagrig85 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!as dori sa va intreb daca sunt normale sangerari ale nasului,mai ales vara si atunci cand esti foarte racit?Vreau sa va spun cateva cuvinte despre aceasta problema in ceea ce o priveste pe fata mea,de 5 ani si 4 luni.Este foarte racita,urmam un tratament de duminica si ieri pe la pranz i-a curs sange din nara stanga,apoi spre seara s-a pornit din nara dreapta si la cateva secunde si din cea stanga(ii curgea sange pe ambele nari).Si s-a mai trezit in zori din nou cu sangerari ale nasului.Acest lucru i se mai intampla si vara cand este cald si se agita mult la joaca,dar nu foarte des.Astazi nu i-a mai curs sange din nas deloc.Va rog sa imi spuneti daca este o problema grava,sau este normal atunci cand esti racit sau cand e cald sa se intample acest lucru? Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Epistaxisul, respectiv sangerarea nazala apar in cazul suflarii cu putere a nasului, in viroza respiratorie, o lovitura usoara a nasului, folosireain exces a decongestionantelor nazale, nas infundat. Se indica sa apasati ferm partea moale a nasului chiar deasupra orificiilor nazale, timp de 10 minute;