sangerare nas

Sinuzita

Postata de ionut2012 cu 11 ani in urma.

buna ziua , sunt Ionut am 25 , azi mia curs sange din nas pentru a 2 oara intrun interval de 3 zile , sunt bautor de cafea si de ceva timp nu prea am activitate , ma gandesc sa nu fie cumva de la tensiune , imni mai piuie urechile cateodata , deau o cafea pe zi , doar dimineata , ca si antecedente medicale am fost operat de polipi pe la 8 ani si am fost racit de vreo 5 , 6 ori in viata mea cam atat , astept raspuns cu privire la eventuale cauze si ceva remedii sau sfaturi , care sunt intotdeauna binevenite , multumesc

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Epistaxis-ul ( sangerare nazala) poate avea o multitudine de cauze printre care:locale ( traume, iritatii ale mucoasei, anomalii de sept, inflamatii locale, tumori); sistemice ( anomalii de coagulare,hipertensiunea arteriala, etc) sau idiopatice ( de cauza necunoscta). Alte cauze: aerul uscat, utilizarea de substante intranazale, migrena.
Va recomand sa consultati medicul ORL-ist si o evaluare clinica generala .In caz de epistaxis se comprima nara din care curge sangele si se evita culcarea pe spate.