Sange

Sinuzita

Postata de Ulala8 cu 12 ani in urma.

Bună ziua. Azi de 4 ori mi-a curs sânge din nas. De ce? De câte ori îmi scot cheagul format îmi curge sânge din nas. Sunt racită, medicamente nu iau,e asta o problemă? E prima dată când mi se întâmplă așa ceva. Mulțumesc.

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Una dintre cauzele declanşării epistaxisului (sângerării nazale) este şi prezenţa răcelilor sezoniere sau gripei la respectiva persoană dar şi micile traumatisme cauzate de scobirea în nas sau suflarea nasului cu putere. Epistaxisul nu reprezintă o problemă gravă, este rareori serios, fiind un accident obişnuit, mai ales la copii.

Ulala8

acum 12 ani

Și care ar fi poziția indicată prin care să oprești sângerarea? Mulți spun că trebuie să stai pe spate cu capul în hiperextensie, alții spun că trebuie să stai in poziție șezând și să-ți presezi nara să nu mai curgă sânge.

Medic Epuran

acum 12 ani

Metodele recomandate pentru oprirea sângerărilor nazale le puteţi găsi citind articolul ˝Epistaxisul - sângerarea nazală˝ de pe site-ul ˝sfatul medicului.ro˝