polipoza nazala

Sinuzita Prevenirea polipilor nazali

Postata de ioan313 cu 13 ani in urma.

se pot cauteriza polipii cu sistem laser in romania?

Raspunsuri (37)

ioan313

acum 13 ani

ma numesc Marin Ioan 50 ani si sint operat de 5 ori pentru polipoza nazala,de 4 ori operat la 3 spitale in brasov si odata la Bucuresti se pare ca recidiveaza din nou .Ma interesez pe aceasta cale daca cineva ma poate indruma la un medic sau clinica ,nr de telefon unde sa pot face o cauterizare cu laser,sau sa ma scape de polipi pentru ca de la ultima operatie nu au trecut decit 8 opt LUNI..M-ie groaza sa ma gindesc iar la anestezie totala.NU reprosez niciunui doctor operatiile anterioare,dar poate ceva scapa ,e trecut cu vederea Adresa mea [email protected] pt cei care ma pot ajuta.. TUTUROR care citeste va doresc SARBATORI FERICITE si LA MULTI ANI

Medic de garda

acum 13 ani

Polipoza nazala poate recidiva in anumite cazuri. Laser-ul se poate folosi pentru " cauterizarea" polipilor nazali dar consider ca o interventie (polipectomie) sub control endoscopic poate fi mai eficienta si cu rezultate bune pe termen lung, se poate face si in anestezie locala. Reveniti cu detalii despre interventiile anterioare.

ioan313

acum 13 ani

Domnule Dr.,
am suferit prima operatie in anul 2000 deoarece nu aveam miros si sforaiam, dar respiram bine fara dificultati , mi s-a recomandat operatia de polipi pe care am suferit-o la spitalul CFR din Brasov. Dupa 2-3 luni de zile am inceput sa simt miros din cand in cand, dar dupa 1 an de zile l-am pierdut din nou.
In 2005 am inceput sa am probleme cu respiratia si am facut un control la Spitalul Militar Brasov unde mi s-a recomandat din nou extragerea polipilor. Dupa 3 ani, in 2008, din nou aceleasi probleme cu respiratia, si m-am operat la spitalul Marzescu Brasov. La interval de 11 luni am suferit alta interventie. Dupa aceasta interventie am fost chemat regulat la 1-2 ori pe saptamana la control si ma tot curata pentru ca mi se infunda nasul.
In mai 2010 m-am operat la spitalul judetean Ilfov , clinica ORL, dupa care m-am simtit foarte bine si am respirat pe ambele nari ceea ce nu puteam sa fac dupa operatiile anterioare. Am facut spalaturi nazale zilnic de 2-3 ori cu apa cu sare, dupa cum mi s-a recomandat la ultima operatie.
De aproximativ 10 zile, am mucozitati abundente, iar nara stanga se obtureaza si simt cresterea unui polip de ~6 mm. In momentul de fata respir mai greu.
Ce imi recomandati? Sunt foarte speriat la gandul ca ar trebui sa trec printr-o alta anestezie fara rezultat! Ce tratament ar putea sa fie eficient astefel incat sa nu mai am probleme?
Astept raspunsul dvs.
Va multumesc!

Medic de garda

acum 13 ani

Consider ca in momentul de fata este necesar un consult la un medic specialist pentru a stabili daca intradevar boala a recidivat. Daca este asa cum credeti dumneavoastra va recomand o interventie chirurgicala sub control endoscopic care se poate face in anestezie locala( fara sa fiti adormit).Cred ca ar fi util sa efectuati si o testare alergologica pentru a stabili daca polipoza se asociaza cu alergia. Daca da, atunci tratamentul ar trebui sa vizeze in principal alergia.

ioan313

acum 13 ani

Va multumesc pentru sfaturile date.Vreau sa va intreb unde imi recomandati sa fac consultatia si operatia daca este cazul? Daca nu-mi puteti scrie toate informatiile aici va las nr meu de telefon 0745905624 . Va doresc Sarbatori fericite!

Gina Stefancu

acum 13 ani

Aceeasi problema o am de 40 ani. Perioade de ameliorare am avut doar cu bioenergie si homeopatie

ioan313

acum 13 ani

Voi incerca din nou cu un consult la CLUJ sper sa am noroc acolo.Prietenii mi-au recomandat acest lucru.Caut acum tot prieteni care sa ma programeze acolo. Dle dr POP MARIUS ,cred ca la interventiile care le am avut putea sa mi se recomande o testare alergologica ,poate asta este ce a scapat.Va intreb stranuturile repetate si pot sa spun si dese poate fi asociate cu alergia?

Medic de garda

acum 13 ani

Stranuturile pot fi semn de alergie. Diagnosticul de certitudine este dat insa de testarea alergologica.

botea maria

acum 13 ani

Tatal meu sufera de polipoza nazala si alergie medicamentoasa la AINS, are un stent la inima , astm si ni s-a recomandat sa facem operatie de polipi dar fara anestezie totala, ii creste tensiunea arteriala si e extrem de speiat ,pt ca medicul i-a spus ca este o operatie riscanta pt ca face tratament cu plavix, si risca o hemoragie. Nu exista alta metoda prin care polipi sa poata fi inlaturati?Suntem disperati , nu mai stim cum sa traim, deoarece are foarte des atacuri de panica si ii creste tensiunea arteriala, si are si angina pectorala.

botea maria

acum 13 ani

Mentionez ca are si sinuzita si deviatie de sept dar nu poate sa faca operatie deoarece nu are voie anestezie totala.A avut si pietre la rinichi si e cu moralul la pamant. are 73 de ani si pana acum 2 ani nu a avut probleme majore de sanatate. Asteptam sfaturi si pareri, poate exista si alte modalitati de a scapa de aceste probleme , nu mai stim ce sa facem.

Medic de garda

acum 13 ani

Interventia chirurgicala (polipectomie) se poate face in anestezie locala sub control endoscopic. In cazul tatalui d-voastra exista riscuri intradevar, dar un chirurg ORL cu experienta, in urma consultului, va putea stabili oportunitatea unei interventii chirurgicale. Este necesar ca tatal d-voastra inaintea prezentarii la ORL -ist sa faca o coagulograma la un laborator de analize, sa aiba un tratament corect, care sa mentina valorile TA in limite normale.

pop elena

acum 13 ani

am o rinita alergica si polipi si sant progamata pt operatie am si astm bronsic pot aparea complicati in timpu operatiei

flory raducan

acum 12 ani

am un baietel de 5 ani si s-a nascut cu polipi.dorim sa-l operam cat mai curand dar are sangerari nazale.ce putem face?

ioan313

acum 12 ani

Dle dr POP MARIUS la recomandarea unui prieten m-am operat a 6 a oara acum laCLUJ .Am fost operat prin radiofrecventa,de un profesor foarte bun si simpatic.Ma simt bine,sint deja 3 luni,si sper sa nu mai recidiveze aceasta polipoza.Eu va multumesc pentru sfaturisi va doresc multa sanatate. Cu respect Marin Ioan

viorel

acum 12 ani

recent am decoperit ..ca am si eu polipoza nazala...cine a mai trecut prin asa ceva...mi poate spune si mie...cum este operatia..cat de complicata este..daca doare...exista riscul unei hemoragii ? astept raspuns multumesc!

ioan313

acum 12 ani

Viorele dute la Cluj la spitalul cfr dr ALBU SILVIU si scapi.Tel meu 0745905624 MARIN IOAN suna-ma.

DemetraN

acum un an

Pai ati spus ca dupa 'n ' operatii tot n-ati scapat ???!!!!!!

cristi

acum 12 ani

buna ziua am 22 de ani si in ultimii 5-7 ani imi tot curge nasul.am fost la medic si mi-a spus ca am alergie dar nu prea imi vine a crede..stau linistit in pat uitandu-ma la TV si dintr-o data a apuca sa stranut ,imi curge nasul in 10 minute de umplu 5 servetele apoi se opreste DINTR-O DATA.tot timpul sunt cu batistele in buzunare,in fiecare haina imi opresc servetele ca nu stiu cand ma apuca..cand merg la fotbal ma trezesc iar ca imi curge nasul 5 minute non stop apoi nu mai am nimica..si apropo la 3-4 saptamani ma racesc de nu pot merge la facultate imi curge nasul apoi a 2-3 zi puroi.
va rog spuneti-mi ce am ..(se poate sa am rinita perena non-alergica?) multumesc frumos

marin ioan

acum 11 ani

Am fost operat a 6 a oara de polipoza nazala ,cu un an in urma de Prf Dr ALBU SILVIU si ma simt foarte bine,dupa 12 ani am inceput din nou sa am miros.Pe aceasta cale multumesc d-lui dr Albu ,dar si d-ui dr POP Marius care m-a indrumat acolo.Sa aveti sanatate DOMNILOR

viorel

acum 11 ani

domnule marin spunetimi si mie daca operatia pe cale endoscopica este dureroasa..cum este dupa operatie?..cat ma tine in spital ?..va rog mult raspundetimi ..o zi buna

Pag 1 din 2