polipoza nazala si lipsa miros

Sinuzita

Postata de EMILIA38134978 cu 13 ani in urma.

Ce mai pot face?
In 2006,am facut operatie pentru polipoza nazala bilaterala sub control endoscopic.
In 2008, am facut : rezectia supericondro-mucoasa a septului nazal, polipectomie bilaterala, cauterizare cornete inferioare bilateral.
In 2011,la CT sa evidentiat : sinuzita frontala maxilara - etmoidala si sfenoidala cu aspect de inflamatie cronica , polipza nazala bilaterala , dar si (o gaura) o comunicare larga de 0.5 cm axial,intre cavitatea nazala stg. si portiunea craniala a sinusului maxilar stg ( in spatele acestei comunicari polipii sunt mai multi )
Simtomele sunt urate: nas infundat cca 80%din timp, nu mai am miros deloc de la ultima interventie chirurgicala (desi acum 6 luni am avut o secventa de miros de vreo 2 ore,care mi-a dat sperante ca nervul olftalmic inca este viu), gustul este diminuat (nu simt gusturile fine , ci doar duce, sarat, amar), am de cele mai multe ori mucozitati importante( pe care le aduc parca din partea posterioara a nasului ).
Cat este de grava gaura ,facuta probabil din greseala la ultima interventie?

Raspunsuri (3)

Dr. Anca Ioan

acum 13 ani

Polipoza nazala este o boala prin definitie recidivanta; exista
pacienti care de-a lungul voetii ajung sa faca 10-20 interventii
chirurgicale. Atat timp cat fosele nazale sunt obstruate de polipi,
substantele olfactive nu pot ajunge la terminatiile nervoase responsabile de
perceperea mirosurilor; acest lucru ducand si la alterarea perceptiei
gustului. Orificiul(gaura) de comunicare dintre fosa nazala si sinusul
maxilar nu este facut din greseala, se face intentionat in scopul crearii
unui spatiu larg de drenaj al secretiilor sinusale si in acelasi timp de
aerisire a sinusului. Sper ca v-am raspuns macar la o parte din intrebarile
dumneavoastra. sfatul meu ar fi sa mergeti din nou la medicul care v-a
operat si sa aveti o discutie mai ampla in care sa lamuriti toate aceste
neclaritati.

EMILIA38134978

acum 13 ani

Multumesc foarte mult .

claudiu bizineche

acum 13 ani

Buna ziua,

Doresc sa fiu ajutat cu un sfat deoarece in urma unei operatii pentru deviatie de sept facuta la spitalul D.Hociota din Bucuresti pe data de 06.12.2010, mi-am pierdut simtul olfactiv. Cu alte cuvinte, nu pot sa mai simt nici un fel de miros. Va rog mult orice sfat e binevenit. Va multumesc din suflet