polipi

Sinuzita

Postata de alina//1982 cu 10 ani in urma.

baietelul meu de 9 ani are tot timpul nasul infundat ,de vreo doua luni.Am mers cu el la medicul de familie si i-a dat tratament 10 zile(fluimucil,zinat ,nurofen si aerius).Dupa tratament aceeasi poveste,nasul era tot infundat,de abia respira pe gurita,in rest se simte bine,nu a facut temperatura si starea lui generala este buna.Dupa ce a terminat tratamentul de la medicul de familie am mers cu el la orl.Acolo ni s-a spus ca are o deviatie de sept,ceea ce nu prea cred,copilul; a respirat normal inainte si nici nu a avut vreun traumatism la nas,si polipi.Is-a dat tratament(aerius,biorinil si brufen)pana in luna august cand trebuie sa mergem din nou si cu rezultatele la analiza de sange si radiografie.Iam facut radiografia si rezultatul este (opacifiere uconeogena a simetriilor maxilare).Intrebarea mea ar fi :Ce inseamna aceasta radiografie ca nu mi-a citit-o nici un medic si daca se poate fi vorba de altceva inafara de polipi?Daca sunt polipi se poate scapa de operatie?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

" opacifierea neomogena a sinusurilor maxilare" inseamna ca este vorba de o sinuzita maxilara ( inflamatia mucoasei ce captuseste sinusul).
Polipii pot fi extirpati chirurgical.
Este recomandat sa consultati medicul ORL-ist.

alina//1982

acum 10 ani

am fost la orl si mi-a spus ca are polipi si deviatie de sept.In august trebuie sa merg din nou,cu rezultatul analizelor,radiografia am facut-o mai avem analizele la sange.Eu ma gandeam sa mai consultam inca un medic orelist si chiar un medic alergolog.Credeti ca ne ajuta cu ceva asta?

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Da, ar fi bine sa cereti o a doua opinie a unui alt ORL-ist; de asemenea, este binevenit si un consult alergologic pentru a exclude o alergie ( rinita alergica).