Poate avea legătură anxietatea cu mucusul care il simt intre git si nas??

Sinuzita

Postata de Utilizator11547213353 cu 5 ani in urma.

Simt de ceva timp ca imi sta mucusul blocat intre nas si git,am senzația mereu sa înghit,dar nu înghit nimic,nu am fost răcită înainte,nu am nasul astupat, nu am nici dureri de stomac,poate fi de la anxietate?mai am si senzația de voma si lipsa poftei de mincare dar asta o am de cînd m-a diagnosticat cu tulburare de anxietate,adică cu mai mult timp in urmă,cu mucusul blocat il am de 2 luni si ma deranjează foarte mult

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna ziua. Va recomand badijonaj in gat cu albastru de metil si picaturi nazale cu uleiuri naturale. Totodata, va recomand sa porniti psihoterapia cognitiv-comportamentala, alegandu-va un terapeut!
Succes!

Utilizator11547213353

acum 5 ani

Va multumesc frumos,curînd le voi începe,dar m-i s-a zis ca poate fi somatizare in anxietate,poate fi asta?Si cum se explica acest termen?