Nas ingundat si uscaciune in gat

Sinuzita

Postata de MISA2011 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Am o intrebare.Am facut o amigdalita acum o luna.Am scapat de ea,iar saptamana trecuta am simtit din nou ca ma doare gatul.Am luat ampicilina si parea sa imi treaca.De ieri,insa , simt o uscaciune in gat si am senzatia ca am ceva secretii intre gat si nas, zona aceea.Nasul este infundat,iar cand imi suflu nasul iese ceva galben ,urat.Am si in gat,caci uneori expectorez de acolo.Nu tusesc.Poate fi vorba de vreo sinuzita?Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Masariu Roxana

acum 12 ani

Buna ziua, este foarte probabil sa fie vorba de o sinuzita dupa descrierea dvs, dar nu v-as recomanda sa efectuati un nou tratament antibiotic fara sa faceti un consult ORL (cu endoscopie nazala obligatoriu) in prealabil, datorita riscului de candidoza.