Nas infundat

Sinuzita

Postata de RaulIgnat cu 11 ani in urma.

Buna, ma numesc Raul , am 21 ani si de 3-4 saptamani am nasul infundat, in special noaptea.
Am fost la ORL si am luat tratament 1 saptamana aerius si Biorinil(spray), nu au avut efect. Dupa care am facut dupa 5 zile aerosoli care tot nu au avut efect.
De asemenea am o deviere de sept pe care o voi opera in curand dar aceasta nu este o afectiune noua. Stiu de ea de cativa ani dar nu am facut nimic pentru ca nu ma deranjat.
Doctorul a spus ca aceasta este cauza. Dar daca este asa , de ce am doar acum probleme cu nasul ?

Daca nu suflu nasul o perioada mucusul devine galben inchis la culoare si se "coaguleaza"

Daca imi puteti da o confirmare sau un sfat ar fi minunat. Multumesc!

Raspunsuri (4)

Cristi

acum 11 ani

Si eu de un an jumate ma confrunt cu aceiasi problema. Cat am luat aerius si singulaire si spray nasonex mi-a fost mai bine dar cum am terminat tratamentul dupa un timp mi-au revenit iarasi simptomele si acum am facut tratamentul 2 luni si am fost si la mare si mi-am dat si cu namol de la Techirghiol si sper sa nu mai am probleme.

RaulIgnat

acum 11 ani

Wow . . 1 an jumatate. . .
Sa inteleg ca acum iti este mai bine? Ce tratament ai facut mai exact pe langa mare si techirghiol ?
La mine si cat luam tratament nu imi era cu mult mai bine. Doar cateva ore cat avea efect spray`ul.

Cristian

acum 11 ani

Si eu iau aerius, singulair si biorinil pentru rinita alergica. In afara ca nu mai stranut, nu mai ma ustura ochii si nu mai ma mananca cerul gurii, in rest tot am sinusurile infundate.. Biorinil amelioreaza doar pentru cateva ore... Enervant ca dai atatia bani si totusi nu au efect. Trec pe tratament homeopat ca vad ca nimeni nu are o solutie mai buna decat combinatia asta de chimicale scumpe!

Amalia

acum 11 ani

Nu se stie sigur daca o sa fie mai bine dupa operatia de deviatie de sept.Daca aveti o alergie, tot veti avea aceste simptome. Eu iau in continuu tratament pentru alergie, la indemnul medicului. Cum nu-l mai iau, simptomele ma deranjeaza foarte tare. Cunosc multe persoane cu deviatie de sept, care au fost diagnosticate de ani buni cu asa ceva si nu au facut operatia si nici nu urmeaza vreun tratament si nu ii deranjeaza asta foarte tare.