nas infundat

Sinuzita

Postata de cosmin01 cu 13 ani in urma.

Am36 de si o amigdalita cronica si incep de aici.Acum 3 ani am fost operat de deviatie de sept pentru ca nu puteam respira cu nara dreapta a nasului.Dupa operatie am ramas cu nasul infundat aproape permanent pe narea stinga mai mult si scurgeri nazale si in git dar nepurulente,transparente.Pentru a rezolva problema d-na medic ma sfatuit sa scot si amigdalitele.Ce credeti despre asta?

Raspunsuri (3)

Dr. Masariu Roxana

acum 13 ani

Scurgerile nazale si nasul infundat pot afecta descendent gatul, deci acest lucru nu inseamna ca amigdalita este cauza. Daca aveti si o amigdalita cronica asociata problemei nazale, amigdalita trebuie confirmata cel putin prin analiza de sange ASLO (sa nu fie crescut). in legatura cu nasul, va sfatuiesc sa faceti un examen endoscopic nazal si o evaluare imagistica pentru sinusuri (in mod ideal, CT de sinusuri).

cosmin01

acum 13 ani

Va multumesc!

Medic de garda

acum 13 ani

As adauga la cele spuse de d-na doctor o testare alergologica, rinita alergica ar putea explica simptomele descrise de d-voastra. Nici eu nu cred ca amigdalectomia ar rezolva situatia, cel mai probabil amigdaliata cr., daca exista, e o afectiune asociata.