Nas infundat mai mereu

Sinuzita

Postata de Alyn93avaecus cu 11 ani in urma.

Buna ziua!
Sunt un student din Suceava si am 20 de ani.Am si eu o mare problema cu nasul,care este mai mereu infundat.Nu reusesc sa respir pe nas decat atunci cand fac putina miscare si transpir putin sau atunci cand imi este mai cald,dar chiar si atunci nu simt ca pot sa respir 100% cum trebuie pe nas.Seara cand pun capul pe perna daca stau pe partea stanga nara dreapta se desfunda si invers,cand intorc capul pe partea dreapta se desfunda nara stanga.Mentionez ca am rinita alergica si am fost operat de niste micuti polipi cand eram mai mic,pe la varsta de 12 ani.Din cauza nasului si racesc foarte repede acum ca am crescut putin racesc putin mai rar dar cand eram mic mereu raceam la plamani,am avut de vreo 10 ori bronsita cronica si de vreo 20 de ori pneumonie.Nu prea am facut un tratament anume,am folosit Olynth si Bixtonim acum doar cand aveam neaparat nevoie sa respir pe nas.Va rog tare mult.. ce imi puteti recomanda?

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Rinita alergica este cauza senzatiei de nas infundat.
Este recomanadat sa consultati medicul ORL-ist pentru evaluare. Intre timp, puteti incerca sa administrati medicamente din clasa antihistaminice , ex: aerius, claritine, alerid, etc.

Alyn93avaecus

acum 11 ani

Va multumesc tare mult.Voi face un control la ORL cat de curand!

Mirna

acum 11 ani

Va recomand Respiration de la Secom si ceaiul de trei-frati-patati.
Medicamentele doar amelioreaza simptomele, nu rezolva cauza si sunteti nevoit sa le luati in permanenta.

Dr. Ramona Muresan

acum 11 ani

Buna ziua,
daca va stiti cu rinita alergica, trebuie sa consultati medicul alergolog pt tratament, iar consult ORL pt a vedea daca nu cumva s-au refacut polipii. Multa sanatate!

lucian

acum 9 ani

Exact același problema o am și eu, am încercat in decursul anilor mai multe tratamente, am fost la mai mulți doctori orl, fără nici un rezultat , am făcut testul alergic , nu au găsit nimic la ce sa am alergii, mi-am indepartat amigdalele fara nici un rezultat, sufăr de problema asta mai bine de 10 ani , menționez ca respir doar pe una din nări ( dacă Stau pe Stâng se desfunda nara dreapta și invers. Dacă cunoaște cineva un tratament care a dat rezultate va rog sa îl publicați .