Nas infundat-intrebare pentru d-l doctor Flueraru

Sinuzita

Postata de petropascal cu 13 ani in urma.

Buna ziua. Am probleme cu nasul infundat de vreo luna de zile, cate o data cu ambele nari, dar cel mai frecvent cu cea dreapt. Se intampla mai rar in cursul zilei si cand stau in picioare, dar cum ma asez in pozitie culcat..cum se infunda. Ce e mai rau e ca aceasta problema s-a suprapus peste o spasmifilie urata, cu atac de panic, senzatia ca nu-mi ajunge aerul oricat de adanc as trage aer in piept si cu o stare de agitatie groaznica, asa incat...cand se mai infunda si nasul..e un iad. Am folosit vreo 2 saptamani Vibrocil, dupa care am zis sa mai alternez cu altceva si am folosit o saptamana Olynt. Am vazut ca da dependenta si l-am oprit. Nazomerul nu-mi ajuta deloc.Folosesc si aromaterapie si inhalatii cu Eucalipt. Mai nou a aparut si un alt disconfort deoarece simt ca mucoasa nazala si chiar mai jos, spre ceru gurii, e prea uscata.
1.Care credeti ca e problema si ce as putea face?
2.Exista vreun remediu care sa contracareze efectul solutiilor ce usuca mucoasa?
3.Am vazut ca recomandati Colargolul pentru cauterizarea chimica a cornetelor. Am 40 de ani, trebuie sa folosesc Colargol 1% sau 3%.
Va multumesc tare mult . Sper sa reusiti sa raspundeti si la intrebarile mele.

Raspunsuri (3)

Mihaela

acum 13 ani

Sunteti sigur ca a fost atac de panica? Ar fi bine sa mergeti la un consult ORL si la pneumolog ( lipsa de aer poate fi de la o criza de astm). Nu amanati si nu va tratati singur.

bijinschi diana

acum 11 ani

Fetita mea de 4 ani face temperatura inca dupa cefort.azi ar fii a3zi.a avut puroi in gat a facut temperatura pana a facut prima injectie de penicilina cu gentamicina la ultima injectie a inceput iar cu temperatura frisoane.si cum am terminat penicilina am inceput cu cefort injectabil.si aseara dupa a4a injectie a facut temperatura.in analize ia iesit fierul scazut la 19si vsh ridicat.numai stiu la ce medic sa merg si ce sa mai fac.am mers si la orl nu are numik si radiografie nu are nimik la plamani.va rog sa mi dati un sfat ca numai pot.va rog din suflet.sau ce sa mai incerc

Bogdana

acum 10 ani

Sa nu mai umbli in viata ta la vrajitoare si ghicitori.