Nas cu secretii

Sinuzita

Postata de Lorena05 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Am o fetita de 2 ani si de mai bine de 2 luni in curge nasucul. Nu mai stiu ce sa-i pun. Am facut aerosol cu Flixotide, I-am dat Sinupret, Biorinil, Olynth, Apa de mare Sterimar cu Cu, Acum ii pun Vibrocil picaturi. Acum 2 luni a facut otita de la secretii si a fost cu Klacid + sinupret + sterimar.
Nu procedez eu corect? Secretiile se opresc o perioada scurta dupa care revin si imediat incepe si tusa. Ce sa ii fac? I-am dat si Aerius sirop la indicatiile medicului orl-ist. Ce sa fac? Nu o deranjeaza, doarme bine, mananca se joaca. Desi de sambata parac iar sunt multi si de duminica am inceput sa ii pun Vibrocil pic si ii dau acum Tusend sirop. Erdomed nu a avut nici un efect nici Revigrip. Un sfat va rog

Raspunsuri (8)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Dupa polisimptomatologia pe care o prezinta fetita d-tale pare sa fie vorba de rino-bronsita alergica, determinata si intretinuta de abundenta de polenul floral din natura,pe care vantul il poarta de colo-colo. Discutati si cu un alergolog si poate ar ajuta-o atat acum, cat mai ales pentru viitor cateva serii ( cura ) la o statiune balneara in "salina " Slanic Moldova , Govora , Slanic Prahona sau in Ardeal, saline care au rezultate f. bune in bronsitele cronice, alergice. astmatiforme la copii indiferent de varsta.

Lorena05

acum 12 ani

Multumesc mult pentru raspuns.

Medic de garda

acum 12 ani

Nu ati mentionat daca fetita are nasul infundat, daca are voce nazonata, daca secretiile sunt purulente sau apoase?
Posibil ca fetita sa aiba "polipi" (vegetatii adenoide) mari care intretin rinita.

david isabela

acum 11 ani

buna seara . problema asemanatoare am si eu cu micutul meu de 2anisori ... nu tuseste ,nu a facut febra, nu a facut diaree , doar i curge nasucul toata ziua , pediatra lui a zis ca pare a fi rinita si i va trece cu sumetrolim si apa de mare ,are de 2saptamani de muci si inafara faptului ca noaptea nu are probleme cu ei si poate dormi pe zi totul e neschimbat ... nu i este infundat nasul ,doar i curge ! am avut probleme cu el de la 4luni , a fost internat in spital cu bronsita asmatica , si mi sa spus ca pe viitor e predispus la astm ... acum cu rinita asta mi si frica dupa cum m-am documentat ca tot spre astm da (alergie/astm) .... mai multe cunostinte ma sfatuit sa i dau sirop aerius , sincer nu sunt in masura sa urmez sfaturile nimanui fara pregatire ... va rog ajutati-ma cu un sfat !!! va multumesc anticipat

anca05

acum 11 ani

exista posibilitatea sa fie toata problema de la eruptia dintilor superiori canini,molarul 1 sau 2 de lapte....verificati in gurita. si cand vor iesi dintii definitivi superiori s-ar putea sa apara secretii nazale abundente vascoase

anca05

acum 11 ani

siropul aerius e bun rinita alergica,e un antihistaminic

puscaciu alexandra

acum 10 ani

Buna ziua.am doi baieti cel mare 3ani jumate si cel mic 5luni..suntem toti racitj..crl mare mi.a fc febra 3nppti la rand..nu mai mare.de 39 dar are o tuse de toata frumusetea..si ac la luat si pe cel mic..si mi sa recomandat siropssinopret..ptr amandoi..este ok!?@

Vio

acum 8 ani

Buna, la fel am patit si eu cu baietelul meu de 4 ani; medicul mi-a recomandat Sinupret pentru decongestie si curatarea nasului foarte bine, caci se ajunge la otita. Antibiotic nu i-am administrat, nu a fost nevoie.