nara obturata

Sinuzita

Postata de bobonel cu 12 ani in urma.

Buna seara!In urma cu ceva timp am primit un pumn in partea stanga a nasului.Mergand la spital si facand o radiografie,diagnosticul a fost "fractura de piramida nazala fara deplasare".Asta se intampla acum 3 saptamani.Momentan cu nara stanga respir cu dificultate,iar daca merg cu degetul de sus in jos pe partea stanga a nasului simt o ridicatura tare!Care credeti ca este motivul pentru care nara stanga este obturata si de ce se simte acea ridicatura?Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Andreea

acum 12 ani

Fractura piramidei nazale e un lucru ce trebuie luat f serios in seama. In situtia dvs. orice lovitura minora sau miscare imprudenta poate duce la ruperea osului. Este normal sa aveti acel edem, tot locul(tesut, cartilaj, os) este intr-o stare de tensiune. Dvs. aveti o fractura, nu o fisura aproape insesizabila. Nu stiu ce varsta aveti, dar daca sunteti tanar si lasati lucrurile asa, fara consult, piramida se va suda cum va putea , iar nasul va creste stramb si veti suferi si de deviatie de sept si toate bolile ce decurg din aceasta(sinuzita, rinita, etc). Oricum, indiferent de varsta, se va produce aceasta deviatie si nasul va avea alta forma. Drept dovada ca deja aveti nara opturata, motiv ptr care nu puteti respira. Nu inteleg de ce nu sunteti in evidenta unui medic orl-ist. Trebuie intervenit chirurgical ptr. a repara piramida nazala. Acest lucru este discutabil in functie de locul unde se afla fractura. Va recomand sa mergeti la sp. Sfanta Maria, unde se afla cei mai buni medici orl-isti din tara. Personal, am fost tratata de acestia si nu am decat cuvinte de lauda!

Dr. Marius Popescu

acum 12 ani

Daca fractura a fost FARA DEPLASARE in mod normal umflaturile vor disparea si ar trebui sa respirati normal. nara poate fi obturata doar prin edem.
Insa la 3 saptamani ar fi trebuit sa apara o oarecare ameliorare, poate ar fi bine sa consultati un chirurg Orl sau plastician, sau sa repetati radigrafiile, poate diagnosticul initial a fost gresit si exista o deplasare.