lipsa mirosului?

Sinuzita

Postata de MembruMobileApp1506893608 cu 6 ani in urma.

Buna ziua.ma numesc Daniel..am 45 de ani,de câţiva ani..4,5..treptat mi-a disparut mirosul aproape complet.sa fie fumatul(un pachet pe zi)causa principala ?..fumez de peste 20 de ani...îmi revine mirosul cu injecţie dexametazona dar ţine doar 2,3 zile..tot felul de sprayuri :nasonex..daymista..aproape nici un efect ! ..mi s-a recomandat:salina..a încercat..dar nu prea am rabdare..sa vad 'rezultatul pe termen lung..în schimb vara aceasta la mare..vacanta de 5,6 zile îmi revenise mirosul !
..am auzit întâmplator de uleiul de catina..exceptional..primele doua saptamâni doar..acum iar nici un fel de miros ..începând cu acest ulei din plafar..câte 5,6 picaturi in fiecare Nara.de 2 ori pe zi.. acum o luna.
..medici orl..am 'frecventat 4..
..primi 3..au 'recomandat operaţie de polipi +deviatie de sept ! -al 3-lea.
..ultimul doctor..a spus..ca nu ar fi de operatie..ceea ce am eu -pt.ca ciudat..respir normal..nu sunt înfundat..numai ca deseori îmi curge nasul !- ar fi ceva de natura alergica..-dar nu stiu ce sa mai încerc !?
..la alergolog..descoperite..câteva alergii: acarieni..pelin negru..daphnie..graminee.etc..si recomandat.nasonex +tamalis...farà efect !
..ce se mai poate "încerca !?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Nasul-si-sinusurile/ce-factori-va-pot-afecta-simtul-mirosului_13206