La sinuzita se ia antibiotic?

Sinuzita

Postata de florinamagda_75 cu 3 saptamani in urma.

Buna ziua, am fost diagnosticata in urma unui CT cu sinuzita pe partea stângă. Întrebarea mea este ,la sinuzita nu trebuie un tratament cu antibiotic? Mi sa dat picături cu apa de mare, montelukast și paracetamol când mă doare capul . Este normal?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

In cazul sinuzitei, administrarea de antibiotice depinde de cauza infectiei. Daca sinuzita este cauzata de o bacterie, atunci este necesar un tratament cu antibiotice, dar daca este cauzata de un virus, antibioticele nu vor avea efect. Tratamentul prescris de medicul dumneavoastra cu picaturi cu apa de mare, montelukast si paracetamol este menit sa reduca inflamatia si sa controleze simptomele. Daca simptomele persista sau se inrautatesc, este recomandat sa va adresati din nou medicului.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sinuzita/sinuzita-cauze-simptome-investigatii-si-tratament_16398
sfatulmedicului.ro/Sinuzita/sinuzita-infectia-sinusurilor_490