Ingrosarea mucoasei ce tapeteaza sinusul sfenodial si celulele etmodiale

Sinuzita

Postata de clauu cu 10 ani in urma.

Buna,va rog frumos sa imi spuneti ce inseamna Minima ingrosare a mucoasei ce tapeteaza sinusul sfenodial si celulele etmodiale?Este ceva grav?Am facut un rmn si acesta este diagnosticul.Este vorba de o sinuzita sau o raceala la cap?Ce tebuie facut in continuare?Abia saptamana viitoare ajung la un neurolog.Va multumesc frumos!

Raspunsuri (1)

alina

acum 10 ani

Ar fi indicat un orl-ist care se pricepe sa citeasca rmn-ul este de competenta acestei specializari. In general medicii de la magistica urmaresc niste parametri pe baza carora pun diagosticele, acestea insa trebuie confirmate de specialist. Nu uitati ca fiecare dntre noi este unic din pnct de vedere anatomic, tocmai de acee, aceasta minima inflamare a mucoasei, se poate incadra in ceva slecific anatomiei dv. Daca durerile de cap care v-au trimis la rmn apar la frig, cand va aplecati, dupa ce suflati nasul intradevar aveti o ^minima ^ afectare a sinusurilor care cu siguranta poate astepta pana veti merge la medic. Cu siguranta v-au fost prescrise medicamente calmante, asa ca pana va intalniti cu medicul urmati-i sfaturile pe care vi le-a dat înainte.