Ii curge sange din nas

Sinuzita

Postata de deeanicol06 cu 10 ani in urma.

Am un frate de 20 de ani, lui ii curge de multe ori sange din nas toamna asta dar fara nici-un motiv, de vreo 1-2 ori pe saptamana.
Ce cauza ar putea avea?

Raspunsuri (2)

cauza

acum 10 ani

Corpul e inteligent si stie ce face. Medicii des nu stiu ce face corpul si de ce apar anumite simptome.
Exista afectiuni care duc la sangerari insa in cele mai dese cazuri corpul face asta
dintr-o necesitate imperioasa: este prea mult sange in cap (congestie) sau exista toxine in corp.
Cospul deschide singur si intentionat venele din nas ca acest sange sa fie eliminat. Similar
se intampla la menstruatie la femei.
Daca se actioneaza in acest cazu cu medicamente este oricum inutil si daunator.
Deci in cazul la astfel de sangerari, de care medicii nici nu au habar, nu este bine sa se faca nimic,
dar omul ar trebuie sa elimine lucrurile care duc la aceste lucruri. Aceasta poate fi alimentatia gresita,
enervare, alcool si alte lcururi care produc congestie la cap.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Sangerarile nazale poarta denumirea de epistaxis. Acesta poate fi declansat de:- zgarierea mucoasei nazale datorita unei unghii ascutite; - suflarea cu putere a nasului; - o lovitura usoara in nas; - raceala sau gripa; - nas infundat sau uscat, determinate de obicei de o infectie; - altitudinea mare; - folosirea excesiva a decongestionantilor nazali ;- folosirea excesiva a cocainei. - interventie chirurgicala recenta la nivelul foselor nazale; - tensiune arteriala mare sau crescanda ;- deficienta de calciu;- boli precum insuficienta cardiaca, anomalii ale venelor, leucemia sau hemofilia; - tulburari de coagulare a sangelui (pot fi ereditare); - anumite medicamente cum ar fi aspirina, medicamente recomandate in artrita si anticoagulantele (medicamente care impiedica coagularea sangelui cand aceasta nu este necesara)
- expunerea la substante chimice iritante;- prezenta unei tumori in cavitatea nazala.

Este recomandat sa consulte medicul ORL-ist pentru investigatii.