haimarit

Sinuzita

Postata de Pompiliu2 cu 15 ani in urma.

demult am probleme cu cavitatea nazala,simt ca nu pot sa respir bine,acuma iau tratamen,dar ma tem sa nu am haimarit,obosesc foarte repede,citeopdata am dureri in regiunea fruntii si a sprincenilor,dati-mi va rog un sfat despre asta si m-ar interesa mai multe despre haimarit,multumesc anticipat

Raspunsuri (4)

carmen658

acum 15 ani

Buna,
Mergi la doctor pentru a-ti face un control, sa nu fie vorba despre o sinuzita. Multa sanatate

acum 15 ani

Buna Maria,

In primul rand, sincer iti spun, nu am auzit vreodata de "haimarit"; ce intelegi tu prin acest termen?
Simptomatologia ta este asemanatoare cu cea a sinuzitei;
Incearca sa apesi (nu foarte tare) cu degetele mari, zonele dintre nas si ochi (unde se formeaza boltele) si vezi daca simti durere ascutita.
Daca apasarea este dureroasa, ai inca un motiv sa crezi ca este sinuzita.

Ochii lacrimeaza?
Din nas se scurge o substanta apoasa?

Ce tratament urmezi? unul indicat de medic?

Asteptam mai multe lamuriri!

Pompiliu2

acum 15 ani

buna Omnia,mersi ca ai raspuns,am incercat sa apas in zonele respective si nu simt o durere,dar toate celelalte simptome sunt:ochii lacrimeaza,din nas se scurge o substanta apoasa.pina ce primesc doar niste pastile(indicate de medic)"sinupret"

acum 15 ani

Buna

Sinupret este un medicament indicat in sinuzita, deci te-ai orientat oarecum bine;
asa cum ai spus si tu, cel mai bine este sa te adresezi medicului, pentru a evita alte complicatii.
Mergi la medicul de familie pentru a-ti prescrie o reteta completa .

Numai bine!