Deviatie sept

Sinuzita

Postata de AlinTM cu 13 ani in urma.

Am o problema cu nara stanga a nasului:respir mai greu decat nara stanga(cu care nam nicio problema) si este intr-o parte(partea osoasa)
Din cate am inteles am deviatie de sept.Vreau sa stiu,daca este deviatie de sept si varsta necesara pentru a putea fi operat+costul unei operatii.

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Da, este o deviatie de sept. Se poate opera dupa ce inceteaza cresterea (18-20 de ani) insa nu stiu pretul. Intereseaza-te bine, poti avea MARI probleme dupa operatie daca aceasta nu este facuta ca lumea.

AlinTM

acum 13 ani

Dar nu se poate mai repede de 18 ani?..ca cunosc niste persoane care s-au operat inainte de 18 ani.

Gabriel

acum 9 ani

Buna ziua, mergeti la dr. Daniel Rusu, medic specialist ORL (0747.027.727) de la Centrul ORL Arcadia Iasi. Va spun din experienta ca singurul lucru care va deranjeaza este usoara jena dupa operatie.
La Arcadia interventia este endoscopica (tub cu camera video) si este efectuata sub anestezie generala, deci zero durere.
Plus asocierea procedurilor de radiofrecventa pentru cornetele nazale inferioare hipertrofiate, a pansamentelor nazale atraumatice postoperatorii absorbabile, precum si durata de spitalizare de 24 ore ar trebui sa constituie motive suficiente pentru oricine in a lua decizia de corectie chirurgicala a deviatiei de sept de care sufera.
Costurile nu sunt mari, nu se dau atentii, iar conditiile sunt occidentale.

Nu e reclama, este recomandare!

Detalii: http://www.arcadiamedical.ro/blog/2013/03/interventia-care-iti-schimba-viata-corectia-deviatiei-de-sept/