deviatie de sept

Sinuzita

Postata de claudia_3 cu 13 ani in urma.

am avut o operatie de deviatie de sept la 19 ani,iar acum nu pot respira pe nara dreapta.E posibil sa fie tot deviatie de sept?Mentionez ca acum am 28 ani

Raspunsuri (3)

Medic de garda

acum 13 ani

Stabilirea cauzei care determina obstructia nazala se poate face consultand un medic. Deviatia de sept, in principiu, nu este o boala care sa recidiveze.

kta

acum 11 ani

am si eu o rugaminte.te rog sa imi povestesti "ce inseamna operatia de sept" ce anume ti se face si recomandami un doctor pt ca am auzit niste cazuri de operatii genu...mia dat cu dalta-n cap si eu tin la capul meu...totusi nui de piatra!multumesc

tibi

acum 10 ani

Nu da nimeni in cap ,fosele nazale nu sunt egale asta inseamna deviatie de sept iar doctorii indeparteaza fragmentul ala de os care e in plus ca sa ai fosele nazale egale si sa respiri cum trebuie. Bine oricum ti se face anestezie totala asa ca nu o sa simti nimic ,te trezesti ''rezolvata'' si da se foloseste dalta dar nu te gandi la o dalta de aia cum au oamenii in gospodarie :)) e o dalta micuta ca doar trebuie sa intre in nas ...dupa ce indeparteaza fragmentul ala de os iti baga in nas niste mese (ca un pansament subtire si foarte lung ) cu mesele alea stai vreo 24 ore depinde nu mai stiu exact ,oricum nu stai foarte mult si pe urma ti le scoate (sa nu te sperii mesele alea sunt bagate destul de adanc in nas) dar te asigur ca nu doare doar ca o sa iti curga un pic de sange.
O sa fie nasol ca orele alea cat stai cu mese o sa fii nevoita sa respiri pe gura si o sa ai nevoie de multe lichide ca o sa ai gura uscata si sa iti cumperi iaurt ,banane chestii care se mananca usor pt ca o sa iti puna un pansament mare la nas si o sa fie mai greu cu mancatul , pansamentul e ca sa protejeze mai bine nasul e posibil sa curga sange si sa trebuiasca schimbat cred ca de asta se si pune ca sa se adune sangele in el nu sa curga pe tine , oricum e normal sa iti curga sange partea buna e ca nu trebuie sa stai mult in spital ci vreo 3 zile (adica ziua in care te operezi plus inca vreo 2 dupa )